PÄÄTÖKSET

Langettava 5107/AL/13
Gloria, Kaunis Gloria

Piilomainonta, journalistinen riippumattomuus

Lehden kauneusliitteen jutuissa oli mainosmaista sisältöä. Lehdessä esiintynyt, ilmoittajayrityksiä edustanut meikkitaiteilija sai huomiota herättävän paljon palstatilaa yhdessä lehden pääjutussa.  Lisäksi lehti löi laimin velvollisuutensa erottaa ilmoitus journalistisesta sisällöstä. Langettava päätös äänin 13-1. Eriävä mielipide päätöksen lopussa.

Langettava 5067/SL/12
Hämeen Sanomat

Oikeat tiedot, virheen korjaus

Lehden taloussivulla julkaistut viite- ja peruskorkotiedot olivat virheellisiä useiden viikkojen ajan. Pyynnöistä huolimatta toimitus ei korjannut virheellisiä tietoja, vaan ne olivat viikkoja lehden sivuilla.

Vapauttava 5061/SL/12
Aamulehti

Totuudenmukainen tiedonvälitys, tietolähteiden käyttö

Lehti kertoi piratismiepäilystä. Vastakkaisia kommentteja asiasta esittivät laittomasta lataamisesta epäillyn lapsen isä ja tekijänoikeuksia valvova yhdistys. Uutisessa oli asiavirhe, minkä lehti totesi itsekin pääjutun yhteydessä julkaisemassaan kolumnissa.

Vapauttava 5059/SL/12
Iltalehti

Loukkaava kirjoittelu, kolumni

Iltapäivälehden kolumnisti arvosteli pisteliäästi kokeneen professorin julkisia esiintymisiä muun muassa tiedotusvälineissä. Kritiikki oli kärjekästä ja osittain henkilöönkin käyvää, mutta alansa yhteiskunnallisena vaikuttajana kantelijan kuului se sietää.

Langettava 5052/SL/12
Maaseudun Tulevaisuus

Virheen korjaus, oikeat tiedot

Lehti julkaisi uutisen tilaisuudesta, jossa julkaistiin ravitsemusopas kuntapäättäjille. Uutisen mukaan oppaassa oli ravitsemusta, luomua, lähiruokaa sekä ruuan alkuperää käsittelevät osat. Näitä osia oppaassa ei kuitenkaan ollut. Toimitus tarkasti jutun tuoreeltaan palautteen perusteella, mutta ei korjannut virhettä.

Langettava 5046/SL/12
Demokraatti

Virheen korjaaminen, oma kannanotto

Lehti kertoi kunnallisvaaliehdokkaan vaalikampanjasta. Juttu ei sisältänyt olennaista virhettä, mutta saattoi ehdokkaan niin kielteiseen julkisuuteen, että hänelle syntyi oikeus omaan kannanottoon. Päätoimittaja epäsi ehdokkaalta tällaisen mahdollisuuden.

Vapauttava 5045/AL/12
Vauva.fi

Verkkokeskustelu

Lehden ennakkoon moderoimattomalla keskustelupalstalla julkaistiin viesti, jonka mukaan kantelija olisi syyllistynyt avopuolisonsa pahoinpitelyyn. Puheenvuorossa oli linkki, jonka kautta kantelija oli tunnistettavissa. Lehti poisti puheenvuoron heti, kun kantelija oli sitä pyytänyt.

Vapauttava 5042/SL/12
Keskipohjanmaa

Oikeudenkäyntiin vaikuttaminen, syyllisyyden ennakoiminen

Toimittaja kirjoitti kolumnissaan pitävänsä murhasta epäiltyä henkilöä syyllisenä. Kolumni julkaistiin samana päivänä kuin Korkein oikeus antoi asiasta oman ratkaisunsa. Näin kirjoitukseen ei voinut sisältyä yritystä vaikuttaa tuomioon.

Vapauttava 5039/PL/12
Sotkamo-lehti, Kuhmolainen

Ihmisarvon kunnioittaminen, rikoksen uhreista uutisointi

Toimitus laatii perheväkivallasta kertovaan verkkouutiseensa otsikon, jota kantelijat pitivät halventavana. Sotkamo-lehti muutti otsikkoa seuraavana päivänä, ja Kuhmolaisesta juttu poistettiin kokonaan. Päätoimittaja pyysi molempien lehtien verkkosivuilla anteeksi alkuperäisen otsikon muotoilua.

Langettava 5032/SL/12
Hufvudstadsbladet

Virheen korjaaminen

Uutinen kertoi nuorten kannabiksen käyttämisestä. Se sisälsi olennaisen virheen.

Langettava 5030/SL/12
Kainuun Sanomat

Oikeat tiedot, virheen korjaaminen

Lehti haastatteli reportaasissaan henkilöitä, jotka esiintyivät väärillä nimillä. Oikeat henkilöt joutuivat haastattelulausumien vuoksi erittäin kielteiseen julkisuuteen. Lehti ei tarkistanut riittävän huolellisesti haastateltavien nimiä eikä ottanut korjauksessaan riittävästi vastuuta vääristä tiedoista.

Vapauttava 5022/SL/12
Helsingin Sanomat

Poikkeuksellinen tiedonhankinta, samanaikainen kuuleminen

Lehti kertoi reportaasissaan kantelijayhdistyksen järjestämästä leiristä, jolle toimittaja oli osallistunut ammattinsa salaten. Poikkeuksellisin menetelmin hankituilla tiedoilla oli yhteiskunnallista merkitystä. Lehti julkaisi jälkeenpäin yhdistyksen oman kannanoton ja leirille osallistuneen henkilön mielipidekirjoituksen.

Vapauttava 5014/SL/12
Helsingin Uutiset

Ilmoituksen erottuminen toimituksellisesta aineistosta

Lehden vaalikone sisälsi sekä toimituksen kokoamaa että vaaliehdokkaiden maksamaa sisältöä. Otsikkoon lisätty ilmoitus-sana täytti Journalistin ohjeitten minimivaatimuksen.

Vapauttava 5009/SL/12
Österbottens Tidning

Oma kannanotto eli vastine, mielipidekirjoitus

Lehti teki uutisen puolueen paikallisyhdistyksen vaalilehtisen väitteistä ja hankki niihin vastaukset virkamiehiltä. Jutussa myös haastateltiin puolueen kuntavaaliehdokasta. Yhdistys ei joutunut erittäin kielteiseen julkisuuteen, joten toimituksella oli perusteet torjua vastinevaatimus. Toimitus julkaisi kuitenkin yhdistyksen mielipidekirjoituksen.

Langettava 5008/SL/12
Helsingin Sanomat

Virheen korjaaminen

Olennaisesti virheellinen juttu poistettiin ensin verkosta ja oikaistiin vasta kuuden päivän kuluttua.

Langettava 5006/SL/12
Österbottens Tidning

Olennainen virhe

Lehti julkaisi avoimilla nettisivuillaan tiivistelmän printtilehden uutisesta. Tiivistelmä sisälsi olennaisen virheen, jota toimitus ei korjannut. Oikeakin tieto olisi löytynyt verkkolehdestä, mutta sen lukeminen olisi edellyttänyt kirjautumista palveluun.
 

Vapauttava 5003/AL/12
Urheilulehti

Oikeat tiedot, samanaikainen kuuleminen

Lehti kertoi pesäpallojoukkueen kariutuneesta pelaajasiirrosta. Seura vaati ensin oikaisua juttuun, mutta luopui myöhemmin vaatimuksestaan. Jutussa nimeltä mainittu kantelija ei ollut yhteydessä toimitukseen.

Langettava 5000/SL/12
Ålandstidningen

Samanaikainen kuuleminen

Lehti julkaisi verkossa ja printissä jutun, jonka vuoksi yritys ja sen johto joutuivat erittäin kielteiseen julkisuuteen. Printissä julkaistiin jatkojuttu ja johtajan mielipidekirjoitus. Verkossa alkuperäinen juttu vaihdettiin yli kaksi kuukautta myöhemmin uuteen juttuun kertomatta siitä lukijoille. Muutoin tilanteeseen ei verkossa reagoitu mitenkään.

Langettava 4988/SL/12
Ilta-Sanomat

Otsikko, piilomainonta

Lehti kertoi autoharrastukseen liittyvän tyttökalenterin kuvauksista. Lukijoille annettiin linkki ja suositeltiin kalenterin pikaista hankkimista. Juttukokonaisuus sisälsi runsaasti kalenteriin otettuja kuvia.

Vapauttava 4983/YLE/12
Yle, Pressiklubi

Samanaikainen kuuleminen, oma kannanotto

Kantelijasta esitettiin ohjelmassa väitteitä, joiden perusteella hänelle syntyi oikeus tulla kuulluksi jälkikäteen. Kantelijan omaa kannanottoa ei julkaistu kokonaisuudessaan kantelun kohteena olevassa ohjelmassa, vaan pelkästään verkossa. Koska kantelija itse piti tätä parhaana ratkaisuna, neuvostolla ei ole asiaan huomauttamista.

<< 1 2 3 4 5 6 7 8  ... >> 

Vapauttava 3666/YLE/06

Vastaaja: TV2, Poliisi-tv

Ratkaistu: 20.9.2006

Tv-ohjelmassa ja sen www-sivuilla käsiteltiin huijauskeräyksiä ja verkostomarkkinointia, esimerkkinä pyramidirakennelmat. Nimeltä mainittiin turkulainen yritys, jonka kerrottiin toimivan harmaan talouden rajoilla. Ohjelmassa myös kerrottiin, että yhtiön toiminta on syyteharkinnassa. Ohjelman tekijöillä oli neuvoston mielestä perusteet yhtiön nimen mainitsemiseen. Henkilöiden nimiä ei mainittu.

TV2:n Poliisi-tv:ssa ja ohjelman www-sivuilla käsiteltiin huijauskeräysten tilalle tulleita epämääräisiä pyramidirakennelmia. Esimerkkinä mainittiin turkulainen Move Networks, jonka kerrottiin toimivan harmaan talouden rajoilla. Ohjelmassa myös kerrottiin, että yhtiön toiminta on syyteharkinnassa. Kantelu 22.6.2006 Kantelijan mukaan ohjelmassa ja www-artikkelissa on useita virheellisyyksiä, Move Networks Oy:n nimi on mainittu syyteharkintavaiheessa ja yhtiön syyllisyyteen asiassa on otettu kantaa ennakolta. Raportti väittää, että yrityksen täysjäseneksi pääsee ostamalla 200 euron bulgarialaisen polkupyörän hieman vajaalla tuhannella eurolla. Väite on virheellinen, sillä pyörän hinta on 399 euroa. Tuhannella eurolla edustajaksi liittyvä saa paketin, jonka arvo on vähintään saman verran. Rikostutkinta on syyteharkinnassa, eikä syytteitä ole nostettu. Poliisi-tv:llä ei ollut painavia syitä yhtiön nimen mainitsemiseen ennen mahdollista tuomioistuinkäsittelyä, vaan juttu olisi aivan hyvin voitu tehdä nimettömänä. Ohjelmassa väitetään, että yhtiö on nettikauppa ja että siinä on myös laillisen kaupankäynnin piirteitä. Katsoja ja lukija saavat sen käsityksen, että yhtiö pääsääntöisesti toimii lain vastaisesti. Poliisi-tv on näin ottanut kantaa yhtiön edustajien syyllisyyteen ja toiminut siten eräänlaisena ennakkotuomioistuimena. TV2:n vastaus 30.8.2006 Tuottaja Raija Pelli toteaa olevan tosiasia, että Move Networks Oy on syyteharkinnassa ja tästä oli esimerkinomainen maininta ohjelmassa. Ohjelmassa esitetty tieto polkupyörän hinnasta perustui luottamuksellisesti saatuun tietoon. Yhtiö ei ole ollut TV2:een yhteydessä pyrkiäkseen korjaamaan mahdollisia virheitä. Poliisi-tv:n kaltaisessa ohjelmassa tulee Pellin mielestä voida kertoa myös yritykselle epäedullisia asioita – onhan kuluttajalla oikeus tietää negatiivisistakin seikoista, kun ne liittyvät olennaisesti käsiteltävään aiheeseen. Ohjelmassa ei otettu etukäteen kantaa syyllisyyteen. Ratkaisu Rikoksesta tuomitun nimen, kuvan tai muita tunnistetietoja voi julkaista, ellei se tuomitun asemaan tai tekoon nähden ole selvästi kohtuutonta. Alaikäisen tai syyntakeettomana tuomitun henkilöllisyyden paljastamisessa on oltava erityisen pidättyväinen (JO 31). Tunnistamiseen johtavien tietojen käytössä on syytä olla varovainen, kun kyse on vasta rikosepäilystä tai syytteestä (JO 32). Jos tutkintapyynnöstä, syytteestä tai tuomiosta on julkaistu uutinen, asiaa on mahdollisuuksien mukaan seurattava loppuun saakka. Oikeudenkäynnin aikana ei pidä asiattomasti pyrkiä vaikuttamaan tuomioistuimen ratkaisuihin eikä ottaa ennakolta kantaa syyllisyyteen (JO 35). Poliisi-tv:ssä käsiteltiin huijauskeräyksiä ja verkostomarkkinointia, jonka pyramidipeleistä esimerkkinä mainittiin turkulainen Move Networks Oy. Sen toiminnan sanottiin olevan syyteharkinnassa. Yhtiö tai sen edustajat eivät ole olleet yhteydessä Poliisi-tv:n tekijöihin mahdollisten virheiden korjaamiseksi. Julkisen sanan neuvosto katsoo, että Poliisi-tv:llä on ollut perusteet yhtiön nimen mainitsemiseen. Henkilöiden nimiä ohjelmassa ei mainittu. Jos tiedotusväline tekee virheen, virhe on ensisijaisesti pyrittävä korjaamaan. Yhtiön edustajat eivät kuitenkaan olleet yhteydessä ohjelman tekijöihin. Maininta ”myös laillisen kaupankäynnin piirteitä” on neuvoston mielestä ymmärrettävissä syyteharkinnassa olemisen vastakohtana eikä tuomion ennakointina. Julkisen sanan neuvosto katsoo, että TV2 ei ole rikkonut hyvää journalistista tapaa.

Tämä päätös on avattu 3171 kertaa